A GRADE HISTORY

South Australian Amateur Football League

A Grade

Year

Coach

Captain

Best & Fairest

Grade

Position

1964

B. Wells

D. Reedy

A3

Premiers

1965

B. Wells

D. Reedy

A2

Eleventh

1966

J. Hibberd

J. Hibberd

J. Lillie

A3

Seventh

1967

J. Lillie

J. Lillie

B. Callinan

A3

Fifth

1968

R. Richards

R. Richards

J. McInnes

A3

Second

1969

R. Richards

R. Richards

G. Innes

A2

Eleventh

1970

B. Potts

B. Potts

B. Potts

A3

Second

1971

B. Potts

B. Potts

F. Tee

A2

Fifth

1972

F. Tee

F. Tee

C. Hoskins

A2

Fifth

1973

R. Carr

R. Carr / S. Will

F. Tee

A2

Ninth

1974

T. Hughes

R. Carr

S. Will

A2

Premiers

1975

T. Hughes

R. Carr

B. Nankivell

A1

Sixth

1976

B. Lees

M. Lenthall

M. Lenthal

A1

Twelfth

1977

R. Peterson

W. Stauer

G. Jones

A2

Second

1978

N. Annear

N. Annear

T. Homan

A1

Fourth

1979

N. Annear

N. Annear

A. Forbes

A1

Second

1980

N. Annear

N. Annear

K. Aistrope

A1

Premiers

1981

T. Homan

T. Homan

K. Aistrope

A1

Fifth

1982

T. Homan

T. Homan

K. Aistrope

A1

Third

1983

T. Homan

T. Homan

P. Allen

A1

Fourth

1984

R. Loveday

M. Simpson

S. O'Dorcic

A1

Fifth

1985

R. Loveday

M. Simpson

P. Allen

A1

Third

1986

A. Roach

A. Roach

J. Mason

A1

Fourth

1987

A. Roach

M. Simpson

K. Busbridge

A1

Premiers

1988

A. Roach

G. Atkins

P. Kemp

A1

Second

1989

A. Roach

G. Atkins

J. Mason

A1

Premiers

1990

A. Roach

N. Beneke

S. Bowler

A1

Third

1991

G. Elliott / S. Wintle

N. Beneke

P. Armfield

A1

Eigthth

1992

D. Tiller

P. Canino

T. Valente

A1

Second

1993

D. Tiller

A. Sherry

A. Sherry

A1

Premiers

1994

D. Tiller

M. Box

C. Lambert

A1

Seventh

1995

M. Simpson

P. Kemp

C. Lambert

P1

Second

1996

M. Simpson

P. Kemp

D. Loades

D1

Seventh

1997

A. Roach

P. Kemp

J. Salisbury

D1

Third

1998

A. Roach

P. Kemp

D. Grantham

D1

Premiers

1999

A. Stringer

P. Kemp

J. Salisbury

D1

Fifth

2000

P. Kemp

P. Kemp

P. Kemp

D1

Second

2001

P. Kemp

C. Pastro

G. Ridgway

D1

Sixth

2002

J. Roe

C. Pastro

M. Jones

D1

Fourth

2003

J. Roe

J. Contin

G. Ridgway

D1

Second

2004

J. Roe

J. Contin

B. Casey

D1

Premiers

2005

J. Roe

J. Contin

B. Casey

D1

Fifth

2006

A. Burgess

B. Casey

B. Casey

D1

Sixth

2007

A. Burgess

B. Casey

A. Moritz

D1

Fifth

2008

M. Seelander

M.Stevens

B. Casey

D1

Ninth

2009

S. Leal

M.Stevens

R. Hornhardt / J. Newberry

D2

Premiers

2010

S. Leal

M.Stevens

S. Leal

D1

Fifth

2011

D. Wintle

J. Newberry

S. Williams

D1

Seventh

2012

P. Harrison

J. Newberry

B. Jarman

D1

Seventh

2013

W. Weidemann

C. Grocke

S. Burnett

D1

Ninth

2014

W. Weidemann

N. Grocke

S. Burnett / B. DePrinse

D2

Fifth

2015

W. Weidemann

S. Burnett

S. Burnett

D2

Seventh

2016

W. Weidemann

S. Burnett

B. DePrinse

D2

Eighth