B GRADE HISTORY

South Australian Amateur Football League

B Grade

 

Year

 

Coach

 

Captain

 

Best & Fairest

 

Grade

 

Position

1964

B. Wells

R. Klose

A3R

Third

1965

B. Wells

R. Klose

A2R

Seventh

1966

J. Hibberd

J. Lafferty

A3R

Second

1967

J. Lillie

J. Lafferty

A3R

Second

1968

B. Potts

J. Brooks

A3R

Third

1969

B. Potts

B. Potts

C. Smith

A2R

Premiers

1970

M. Spangler

D. Reedy

A3R

Second

1971

M. Spangler

G. Washington

A2R

Second

1972

M. Spangler

W. Matthews

A2R

Fourth

1973

J.Perkins

J.Perkins

A2R

Eighth

1974

T. Hughes

G. Washington

D. Fischer

A2R

Fourth

1975

T. Hughes

P. Mount

J. Varga

A1R

Second

1976

M. Lenthal

P. Mount

A1R

Tenth

1977

F. Tee

S. Wintle

A2R

Fourth

1978

R. Carlier

R. Carlier

A1R

Second

1979

R. Carlier

A1R

Third

1980

D. Ramsay

A1R

Sixth

1981

W. Matthews

G. Jones

A1R

Seventh

1982

W. Matthews

A1R

Fifth

1983

S. Wintle

N. Fergusson

N. Fergusson

A1R

Second

1984

S. Wintle

N. Fergusson

N. Fergusson

A1R

Third

1985

S. Wintle

T. Wintle

A1R

Second

1986

G. Jones

D.Hooper

A1R

Third

1987

G. Jones

M. Myles

N. Fergusson

A1R

Premiers

1988

G. Jones

M. Myles

S. Burke

A1R

Second

1989

S. Wintle

A. McNamara

J. Wilkie

A1R

Premiers

1990

S. Wintle

A. McNamara

P. Smith

A1R

Premiers

1991

S. Wintle / T. Lovegrove

A. Henderson

R. Garrett

A1R

Second

1992

S. Wintle

G. Day

A. Henderson

A1R

Premiers

1993

M. Ellis

P. Smith

D. Saunders

A1R

Premiers

1994

M. Ellis

P. Smith

D. Saunders

A1R

Third

1995

S. Pace

P. Smith

K. Griffiths

P1R

Third

1996

S. Pace

P. Smith

M. Tamasi

D1R

Eighth

1997

M. Marner

M. Tamasi

C. Roberts

D1R

Sixth

1998

T. Wintle

A. Henderson

T. McShane

D1R

Third

1999

A. McNamara

D. Stagg

P. Leslie

D1R

Second

2000

A. McNamara

S. Kinter

R. Priest

D1R

Second

2001

D. Huppatz

S. Kinter

D. Rehn

D1R

Ninth

2002

D. Huppatz

S. Kinter

C. Lehmann

D1R

Ninth

2003

A. Zilm

C. Lehmann

L. Harrington / T.Matovic

D1R

Sixth

2004

A. Zilm

D. Stagg

T. McShane

D1R

Seventh

2005

M. Box

P. Sharp

A. Alexander

D1R

Fifth

2006

M. Box

P. Sharp

J. Darling

D1R

Tenth

2007

M. Box

S. Forbes

S. Forbes

D1R

Tenth

2008

P. Watson

S. Forbes

D. Rehn

D1R

Tenth

2009

J. Bussenschutt

C. Magnus

A. Marotta

D2R

Ninth

2010

J. Bussenschutt

H. Slattery

J. Adamo

D1R

Eighth

2011

M. Simpson

T. Matovic

B. Simpson

D1R

Fifth

2012

M. Simpson

A. Marotta

J. Barrow

D1R

Fifth

2013

M. Simpson

A. Whittaker

L.Lea

D1R

Ninth

2014

T. Wintle

J. Armstrong

D. Kelly

D2R

Seventh

2015

T. Wintle

S.Hunter & C. Felstead

A. Whittaker

D2R

Ninth

2016

T. Wintle

S.Hunter & C. Felstead

C. Felstead

D2R

Fourth